Choszczno żegna stare piece. Gmina w Zachodniopomorskim Programie Antysmogowym

Gmina Choszczno przystępuje do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, a mieszkańcy stoją przed szansą wymiany przestarzałych źródeł ciepła na mniej szkodliwe dla środowiska. Mogą otrzymać na ten cel grant w wysokości 7,5 tys. zł. W czwartek, 1 października 2020 r. zawarto umowę dotacyjną. Podpis na dokumentach złożyli: członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska oraz burmistrz Robert Adamczyk.
 
 
Zachodniopomorski Program Antysmogowy to autorskie, pilotażowe przedsięwzięcie przygotowane w Urzędzie Marszałkowskim. Finalnie, dzięki niemu w całym regionie zostanie wymienionych ponad 2,5 tys. przestarzałych źródeł ciepła w regionie. Piece węglowe lub kotły na węgiel zastępowane są nowymi mniej emisyjnymi jednostkami wytwarzającymi ciepła. W pierwszej kolejności realizowane są podłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nową jednostką wytwarzania energii cieplnej (na jednostkę wytwarzającą energię ze spalania gazu dotyczy to obszarów zgazyfikowanych-tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie),a w drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające obecne normy. W budynkach jednorodzinnych prowadzona jest także niezbędna termomodernizacja energetyczna - docelowo prace prowadzone będą w ponad 400 obiektach w całym województwie.
 
Gmina Choszczno do programu oficjalnie przystąpiła 1 października 2020 r.
 
– Od wielu lat Pomorze Zachodnie stawia na ekologię. Walkę ze smogiem wzięliśmy sobie mocno do serca i chcemy, żeby jak najwięcej samorządów mogło korzystać ze wsparcia naszej inicjatywy.   W pierwszym rozstrzygnięciu Gmina Choszczno znalazła się na liście rezerwowej, ale po ponownym przeanalizowaniu finansów oraz potrzeb zachodniopomorskich gmin, zdecydowaliśmy o zwiększeniu alokacji w tym konkursie i samorząd mógł otrzymać wsparcie. Dzięki tej decyzji dotacje otrzymają także: Gmina Barwice, Gmina Dziwnów i Gmina Stare Czarnowo – wyjaśnia członek Zarządu Anna Bańkowska.
 
Przedstawiciele gminy Choszczno zakładają, że przestarzale źródła ciepła zostaną wymienione w 100 budynkach lub lokalach. Zostanie  wykonanych także 115 świadectw charakterystyki energetycznej. Gmina otrzyma na ten cel ponad 800 tys. zł. wsparcia z eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego WZ.
 
Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków RPO WZ. Następnie, po rozstrzygnięciu konkursów (oddzielnie na wymianę pieców  i termomodernizację)  przez Urząd Marszałkowski, mieszkańcy składają uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach.
 
Pierwsza umowa dotacyjna w programie została podpisana w lutym 2020 r.
 
źródło: wzp.pl
 

Polub echoszczno.pl na na facebooku! Bądź na bieżąco!

Komentuj na facebooku:

Warto przeczytać!

Pożar w bloku mieszkalnym przy ul.Wysokiej w Choszcznie. Ogień odciął drogę ucieczki...

Pożar w bloku mieszkalnym przy ul.Wysokiej w Choszcznie. Ogień odciął drogę ucieczki...

Wczoraj 16 grudnia w Choszcznie w jednym z bloków mieszkalnych przy ulicy Wysokiej doszło go...

Mieszkaniec powiatu choszczeńskiego zatrzymany za posiadanie substancji psychotropowych

Mieszkaniec powiatu choszczeńskiego zatrzymany za posiadanie substancji psychotropowych

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu choszczeńskiego, który posiadał...

O krok o tragedii! Tlenek węgla w mieszkaniu przy ul.Wolności w Choszcznie...

O krok o tragedii! Tlenek węgla w mieszkaniu przy ul.Wolności w Choszcznie...

26 listopada 2022 roku, około godziny 21:53 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Choszcznie,...

Pijany przyjechał po dziecko...uderzył w maszt i uciekł

Pijany przyjechał po dziecko...uderzył w maszt i uciekł

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który kierując w...

Policjanci z Choszczna zlikwidowali nielegalną produkcję alkoholu! Zabezpieczyli ponad...

Policjanci z Choszczna zlikwidowali nielegalną produkcję alkoholu! Zabezpieczyli ponad...

Policjanci Wydziału Kryminalnego z Choszczna zlikwidowali nielegalną, domową produkcję alkoholu. Zabezpieczyli ponad 245 litrów wyrobów...

W okolicach Piasecznika ktoś zastrzelił samicę rysia...

W okolicach Piasecznika ktoś zastrzelił samicę rysia...

W okolicach Piasecznika (gm.Choszczno) przyrodnicy natknęli się na ciało rysicy Cleo. Prawdopodobnie została zastrzelona, ponieważ...

Najnowsze ogłoszenia!

PRZYJMĘ DO PRACY NA BUDOWIE
Praca w domu, atrakcyjne zarobki Praca w domu, atrakcyjne zarobki
2023-03-15 17:56:45Praca2000 PLN
Praca zdalna, praca w domu, atrakcyjne wynagrodzem ...
KUPIĘ WOJSKOWE ODZNACZENIA, ODZNAKI, MEDALE, ORDER ...
Darmowe szkolenia on-line, gotowe materiały. 4500 ...
praca zdalna/ w domupraca zdalna/ w domu
2023-03-13 08:51:01Praca3000 PLN
Praca w domu, wnioski
Praca w Domu/Dodatkowa/Stała/Umowa/Bonus na start ...
praca zdalna/ w domupraca zdalna/ w domu
2023-03-05 09:49:26Praca3000 PLN
Praca zdalna/dodatkowa

Partnerzy

            

 

© 2023 echoszczno.pl All Rights Reserved.
Redakcja portalu echoszczno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.
Polityka prywatności - RODO | Regulamin