23 lutego 1945 roku zakończyły się walki o Choszczno (ówczesne Arnswalde), które na zawsze zmieniły oblicze miasta. Dziś, w 80. rocznicę tych wydarzeń, mieszkańcy, władze samorządowe oraz przedstawiciele służb i organizacji wspólnie oddali hołd przeszłości, łącząc refleksję z radością wspólnego świętowania.
Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem w Parku Moniuszki, gdzie złożono wieńce i kwiaty. W ceremonii wzięli udział m.in.: burmistrz Artur Raczyński, zastępca burmistrza Andrzej Kowalik, starosta Wioletta Kaszak, wicestarosta Stanisław Rydz, sekretarz miejska Anna Rolińska, radny Kazimierz Czapiewski, komendant policji mł. insp. Bogdan Marciniak, dowódca dywizjonu Artylerii Samobieżnej płk Stanisław Kwiatkowski, prezes TBS Artur Drożdżyński, naczelnik Izabela Kolańczyk, przedstawiciele Rad Osiedlowych, Młodzieżowej Rady Miasta oraz liczni mieszkańcy.
Następnie uczestnicy udali się na cmentarz komunalny, by uczcić pamięć Floriana Wilke – pierwszego powojennego mieszkańca Choszczna. Jako naczelnik parowozowni odegrał kluczową rolę w odbudowie lokalnej infrastruktury. Jego historia, podobnie jak innych osadników, symbolizuje determinację i trud włożony w rozwój miasta.
Wieczór wspomnień i integracji
Wieczorna część obchodów, zatytułowana „Szanujmy Wspomnienia”, odbywa się w Restauracji Cafe Przystań. O 18:00 rozpoczęły się prezentacje połączone z degustacją kawy i ciasta. W programie znalazły się:
- Archiwalne fotografie Choszczna (w tym przedwojenne kadry pokolorowane cyfrowo),
- Rozszerzona wersja filmu „Pocztówka z 1991 r.”,
- Wykłady o historii walk z 1945 roku oraz przyszłości obchodów rocznicowych.
Gościem specjalnym jest dr Sławomir Giziński, który przybliżył uczestnikom kontekst historyczny.
Akcja biblioteki i ognisko na plaży
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej zachęcała do udziału w zbiórce zdjęć powojennego Choszczna. Pierwsze 15 osób, które przyniosły materiały do digitalizacji, otrzymało unikalne figurki miasta ręcznie wykonane przez Artura Kołodziejskiego.
O 19:00 na plaży miejskiej rozpalono ognisko, przy którym zebrani mogli posłuchać powojennych przebojów, skosztować kiełbasek, chleba ze smalcem (darmowych) oraz grzanego wina. Restauracja Cafe Przystań oferowała także 20% zniżki na swoje menu.
Pamięć, która łączy pokolenia
Organizatorzy – Urząd Miejski, biblioteka, Centrum Rekreacji i Sportu oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Choszczno – podkreślali, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnej tożsamości. Dziś Choszczno pokazało, że historia nie dzieli, a jednoczy – zarówno w zadumie, jak i we wspólnym świętowaniu.
Wydarzenia w mediach społecznościowych
źródło: UM Choszczno, Powiat Choszczeński, red.