7 marca 2025 r. w Warszawie podczas uroczystej gali finałowej szczecińska okulistka dr n. med. Ewelina Lachowicz-Gosławska została laureatem konkursu Polka XXI wieku w kategorii zdrowie.
Nagrodę przyznano za wysoki stopień innowacyjności wdrażanych rozwiązań, produktów i metod profilaktyki, badań, procedur medycznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym. Gośćmi specjalnymi na gali byli Otylia Jędrzejczak, która wygłosiła power speach oraz muzyk Stan Breckenridge. Laureatka otrzymała pamiątkową statuetkę, którą wykonał uznany artysta i profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Stanisław Brach.
Polka XXI wieku to kobieta przedsiębiorcza, sumienna, wielozadaniowa, potrafiąca łączyć życie osobiste z zawodowym. Polka XXI w. to ogólnopolska nagroda dla kobiet odnoszących sukcesy w biznesie, nauce, kulturze, działalności NGO. Wyróżnia liderki, które przez swoją działalność zawodową, publiczną, charytatywną znacząco wpływają na życie społeczne i są inspiracją dla innych.
Dr n med. Ewelina Lachowicz-Gosławska na co dzień pracuje w II Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jest kierownikiem Pracowni laserowej, angiograficznej i fotografii oka. Zdobyła III miejsce w Plebiscycie Medycznym Hipokrates 2022 w kategorii okulista roku w województwie zachodniopomorskim, dzięki czemu znajduje się w grupie najbardziej cenionych i lubianych pracowników służby zdrowia w regionie.
Rozprawa doktorska dotycząca zastosowania badań elektrofizjologicznych w diagnostyce i leczeniu gruczolaków przysadki mózgowej z uwagi na wysoką wartość merytoryczną, wielodyscyplinarną formułę, nowatorski charakter i unikatową jakość na skalę światową została wyróżniona notą summa cum laude Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest również laureatką nagrody Prezydenta Miasta Szczecin 2022 za najlepszą pracę doktorską wzmacniającą rozwój szczecińskiej nauki, znajdującą zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju i promocji Szczecina, kreowanie pozytywnego wizerunku działań na rzecz ożywienia regionu szczecińskiego. W 2023 r. otrzymała również nagrodę główną Polskiego Towarzystwa Okulistycznego za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie okulistyki w kraju.
Jest zwolennikiem technologicznych postępów w medycynie, jako pierwsza w Polsce wprowadziła innowacyjną na świecie metodę laseroterapii nawigowanej do leczenia chorób siatkówki.
Ukończyła dodatkowo studia podyplomowe o kierunku zarządzanie w opiece zdrowotnej.
W 2024 r. została powołana do pełnienia funkcji egzaminatora podczas Europejskich Egzaminów Okulistycznych (EBOD).
Jest również przykładem dla wielu pokoleń studentów i lekarzy. Pracuje jako nauczyciel akademicki oraz wykładowca kursów do specjalizacji, swoją wiedzę z pasją i zaangażowaniem przekazuje młodym pokoleniom medyków.
Wywiera istotny wkład w rozwój naukowy ponieważ jest zaangażowana w popularyzację nauki w Szczecinie, Polsce i na świecie jako autor i współautor licznych artykułów naukowych publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz doniesień zjazdowych.
Prężnie działa w medycznym środowisku naukowym. Koordynuje i jest współbadaczem w badaniach klinicznych dotyczących nowych terapii farmakologicznych w leczeniu chorób oczu realizowanych w II Klinice Okulistyki USK 2 PUM w Szczecinie.
Pełni dodatkowo funkcję Sekretarza Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i przewodniczącą Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z wiekiem oddział w Szczecinie. Współpracuje także z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Zachodniopomorski.
Wyniki badań dotyczące funkcji narządu wzroku u chorych na gruczolaka przysadki mózgowej są unikatowe na skalę światową. Prace są oryginalnym wkładem do wiedzy w aspekcie okulistycznym, neurologicznym i endokrynologicznym. Jest to pierwsze w piśmiennictwie polskim i zagranicznym podsumowanie dysfunkcji komórek zwojowych siatkówki i nerwów wzrokowych występujące u pacjentów chorych na gruczolaka przysadki mózgowej, co sprawia iż są one szczególnie wartościowe. Do tej pory nikt nie analizował tematu w sposób tak wielodyscyplinarny i nowatorski. Wyniki badań zostały opublikowane w liczących się w świecie okulistycznym czasopismach naukowych z wysokim wskaźnikiem cytowań (impact factor) oraz z punktacją Ministerstwa Edukacji i Nauki, nagrodzone notą summa cum laude PUM oraz przez prezydenta Miasta Szczecin, co świadczy o ich dużym znaczeniu w diagnostyce i leczeniu tej grupy pacjentów. Wyniki prac nad zaburzeniami funkcji narządu wzroku u chorych na gruczolaka przysadki mózgowej posiadają znaczącą wartość kliniczną. Wykrycie zaburzenia funkcji komórek zwojowych i/lub nerwów wzrokowych oraz wdrożenie lub zmiana leczenia gruczolaków przysadki mózgowej na wczesnym etapie choroby może uchronić pacjenta przed nieodwracalną utratą widzenia.
Działając na rzecz innowacji i nowych technologii rozwinięto w II Pracowni Laserowej wiele nowych zakresów działalności. Wdrożona nowatorska metoda laseroterapii nawigowanej w leczeniu chorób siatkówki znalazła szerokie zastosowanie kliniczne. System Navilas to jedyny na świecie system cyfrowej, planowanej laseroterapii. Nowa generacja laserów umożliwia podniesienie standardów i jakości świadczonych usług, oferuje wysoką precyzję i długotrwały korzystny efekt kliniczny przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą wprowadzenia systemu są korzyści społeczne i ekonomiczne wynikające z możliwości zastosowania tej technologii.
Dzięki udziałowi w międzynarodowych badaniach klinicznych przyczyniła się do wprowadzenia na rynek wielu produktów farmakologicznych w leczeniu chorób oczu.
Prowadzona działalność profilaktyczna i edukacyjna dotyczy szczególnie diagnostyki i leczenia chorób siatkówki. Zorganizowane liczne akcje charytatywne przyczyniają się do zwiększenia poziomu świadomości pacjentów w zakresie profilaktyki chorób plamki żółtej, a także zapobieganie wykluczeniu zawodowemu i społecznemu poprzez szybką i wcześniejsze wdrażanie leczenia.
Opublikowanie wyników badania klinicznego w postaci serii prac w międzynarodowych periodykach naukowych, nowoczesne techniki laserowego leczenia chorób siatkówki, działalność w zakresie promocji zdrowia przyczyniły się do wzrostu znaczenia Szczecina na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej jako ośrodka naukowego, edukacyjnego i turystycznego.
Testy okulistyczne znalazły zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu leczenia u pacjentów z guzem wewnątrzczaszkowym. Obecnie pacjenci z gruczolakami przysadki będący pod opieką Kliniki endokrynologii i Kliniki neurochirurgii PUM są rutynowo kierowani na dodatkowa diagnostykę do Kliniki okulistyki, co umożliwia wczesne rozpoznanie zaburzeń okulistycznych wynikających z obecności guza i odpowiednio wczesne modyfikowanie leczenia. Kontynuacja badań nad wpływem gruczolaka przysadki na funkcję narządu wzroku pozwoli objąć obserwacją szeroką grupę pacjentów, a otrzymane wyniki umożliwią ustalenie schematu kompleksowego wielospecjalistycznego postepowania terapeutycznego. W oparciu o uzyskane wyniki i wysoką częstość występowania nieprawidłowości w badaniach okulistycznych planowane jest włączenie badań elektrofizjologicznych do ogólnopolskiego algorytmu postepowania u chorych na gruczolaka przysadki mózgowej.
Wprowadzenie sztucznej inteligencji- systemu Navilas do leczenia chorób siatkówki otwiera nowe możliwości diagnostyczne i lecznicze u osób z wieloma poważnymi schorzeniami siatkówki (np. retinopatia cukrzycowa, zakrzep żyły środkowej siatkówki lub jej gałęzi, centralna surowicza chorioretinopatia, przedarcie lub odwarstwienie siatkówki). W oparciu o rozwój telemedycyny istnieje możliwość szybkiej analizy wyników, szybszego podjęcia decyzji o ewentualnej terapii czy wizyty u specjalisty, skrócenia kolejek do specjalistów, oszczędności czasu i pieniędzy (pacjentów i systemu), zredukowania konieczności dojazdów pacjentów, ułatwienia dostępu do specjalistycznej opieki na terenach wiejskich, objęcia opieką większej ilości osób. Planowane są badania kliniczne dotyczące zastosowania ww technologii, a uzyskane wnioski pozwolą na ocenę korzyści klinicznych oraz ustalenie miejsca w schemacie postępowania z pacjentami z chorobami narządu wzroku, jak również dostarczą danych do opracowania roboczej wersji algorytmów automatyzujących proces oceny wyników przesiewowego badania dna oka, co ma szansę przyspieszyć procesy diagnozy, precyzyjnie określić sposób postępowania i dobór interwencji medycznej oraz ograniczenia ryzyka zdrowotnego pacjenta. Wysoki stopień innowacyjności procedur medycznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym wpływa na poprawę jakości świadczonych usług.
W ramach działalności Stowarzyszenia AMD planuje się regularne akcje mające na celu upowszechnianie wiedzy na temat chorób siatkówki – etiologii, przebiegu, możliwości leczenia i rehabilitacji; informowanie opinii publicznej o problemach osób tracących wzrok z powodu schorzeń siatkówki, edukację społeczeństwa i instytucji, w celu wykształcenia odpowiedniej postawy wobec osób chorych, porady i wsparcie chorych i ich bliskich, rozwój rehabilitacji wzroku, działanie na rzecz nowoczesnych metod leczenia i rehabilitacji, promowanie badań naukowych w celu znalezienia skutecznej terapii.
W tym roku w II Klinice Okulistyki realizowane jest badanie kliniczne dotyczące terapii wysiękowej postaci amd. Udział w badaniu klinicznym to szansa na najnowocześniejsze, skuteczne i bezpieczne leczenie, które nie jest jeszcze dostępne dla szerokiej rzeszy pacjentów w ramach nfz.