Choszczno żegna stare piece. Gmina w Zachodniopomorskim Programie Antysmogowym

Gmina Choszczno przystępuje do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, a mieszkańcy stoją przed szansą wymiany przestarzałych źródeł ciepła na mniej szkodliwe dla środowiska. Mogą otrzymać na ten cel grant w wysokości 7,5 tys. zł. W czwartek, 1 października 2020 r. zawarto umowę dotacyjną. Podpis na dokumentach złożyli: członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska oraz burmistrz Robert Adamczyk.
 
 
Zachodniopomorski Program Antysmogowy to autorskie, pilotażowe przedsięwzięcie przygotowane w Urzędzie Marszałkowskim. Finalnie, dzięki niemu w całym regionie zostanie wymienionych ponad 2,5 tys. przestarzałych źródeł ciepła w regionie. Piece węglowe lub kotły na węgiel zastępowane są nowymi mniej emisyjnymi jednostkami wytwarzającymi ciepła. W pierwszej kolejności realizowane są podłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nową jednostką wytwarzania energii cieplnej (na jednostkę wytwarzającą energię ze spalania gazu dotyczy to obszarów zgazyfikowanych-tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie),a w drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające obecne normy. W budynkach jednorodzinnych prowadzona jest także niezbędna termomodernizacja energetyczna - docelowo prace prowadzone będą w ponad 400 obiektach w całym województwie.
 
Gmina Choszczno do programu oficjalnie przystąpiła 1 października 2020 r.
 
– Od wielu lat Pomorze Zachodnie stawia na ekologię. Walkę ze smogiem wzięliśmy sobie mocno do serca i chcemy, żeby jak najwięcej samorządów mogło korzystać ze wsparcia naszej inicjatywy.   W pierwszym rozstrzygnięciu Gmina Choszczno znalazła się na liście rezerwowej, ale po ponownym przeanalizowaniu finansów oraz potrzeb zachodniopomorskich gmin, zdecydowaliśmy o zwiększeniu alokacji w tym konkursie i samorząd mógł otrzymać wsparcie. Dzięki tej decyzji dotacje otrzymają także: Gmina Barwice, Gmina Dziwnów i Gmina Stare Czarnowo – wyjaśnia członek Zarządu Anna Bańkowska.
 
Przedstawiciele gminy Choszczno zakładają, że przestarzale źródła ciepła zostaną wymienione w 100 budynkach lub lokalach. Zostanie  wykonanych także 115 świadectw charakterystyki energetycznej. Gmina otrzyma na ten cel ponad 800 tys. zł. wsparcia z eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego WZ.
 
Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków RPO WZ. Następnie, po rozstrzygnięciu konkursów (oddzielnie na wymianę pieców  i termomodernizację)  przez Urząd Marszałkowski, mieszkańcy składają uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach.
 
Pierwsza umowa dotacyjna w programie została podpisana w lutym 2020 r.
 
źródło: wzp.pl
 

Polub echoszczno.pl na na facebooku! Bądź na bieżąco!

Komentuj na facebooku:

Warto przeczytać!

Dni Otwarte w EduGorzów!

Dni Otwarte w EduGorzów!

Czy zastanawiasz się nad kontynuacją edukacji w szkole dla dorosłych? Chcesz poznać naszą ofertę, kadry...

Seniorzy w Jarosławsku zakończyli cykl spotkań w ramach projektu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki.

Seniorzy w Jarosławsku zakończyli cykl spotkań w ramach projektu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki.

12 lipca w Jarosławsku odbyło się III i ostatnie spotkanie w ramach projektu Danie Wspólnych...

Czy warto studiować w Szczecinie? Poznaj historię Kamili

Czy warto studiować w Szczecinie? Poznaj historię Kamili

Lipiec to miesiąc, podczas którego wielu maturzystów stoi przed trudnym wyborem – wyborem kierunku studiów....

W jaki sposób można zadbać o swoją wątrobę? Pomocne mogą okazać się suplementy diety

W jaki sposób można zadbać o swoją wątrobę? Pomocne mogą okazać się suplementy diety

Dbanie o swoje zdrowie jest kluczowe dla każdej osoby, a w szczególności ważne jest zadbanie...

Dron nad kominami w Choszcznie. Sprawdzał czym palą mieszkańcy. Posypały się...

Dron nad kominami w Choszcznie. Sprawdzał czym palą mieszkańcy. Posypały się...

Dron mierzący stężenia pyłu PM10 (a także PM2.5) latał nad Choszcznem. Wystarczył krótki przelot by...

W Choszcznie 20-latek uszkodził zaparkowane samochody! Został zatrzymany...

W Choszcznie 20-latek uszkodził zaparkowane samochody! Został zatrzymany...

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie zatrzymali 20- letniego mężczyznę, który bez żadnego powodu, uszkodził...

Najnowsze ogłoszenia!

Partnerzy

            

 

© 2023 echoszczno.pl All Rights Reserved.
Redakcja portalu echoszczno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.
Polityka prywatności - RODO | Regulamin