Soczewki kontaktowe to coraz częściej wybierana metoda korekcji wad wzroku. Jest doskonałą alternatywą dla nie zawsze wygodnych okularów. Jednak stając przed wyborem soczewek kontaktowych można się nieco pogubić. Wybór jest bardzo duży, a rozpiętość cenowa również spora. Przekonajmy się więc jakie powinny być soczewki kontaktowe.
Różne rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są stosowane do korekcji wszystkich wad wzroku. Ale pamiętaj, że nie jest obojętne jakie soczewki wybierasz, bo nie są one uniwersalne. Zawsze musisz wcześniej ustalić z optometrystą lub okulistą, który rodzaj produktów jest przeznaczony dla Ciebie.
Soczewki sferyczne to najczęściej kupowany typ szkieł kontaktowych, a to dlatego, że mają zastosowanie do bardziej rozpowszechnionych kłopotów ze wzrokiem:
- krótkowzrocznością
- dalekowzrocznością
Soczewki kontaktowe sferyczne są dostępne w wielu wariantach, które pozwolą Ci wybrać produkt odpowiadający Twoim potrzebom.
Sytuacja zmienia się, jeśli dotyczy Cię problem astygmatyzmu. Ta wada wzroku może występować razem z krótko- lub dalekowzrocznością. Może to być także wada całkiem odrębna. Bez względu na to, czy masz tylko astygmatyzm, czy jeszcze dodatkową wadę - powinieneś korzystać z soczewek nazywanych torycznymi.
Czas użytkowania soczewek kontaktowych
W zależności od Twojego trybu życia, rodzaju pracy, spędzania wolnego czasu, możesz dostosować czas użytkowania soczewek kontaktowych. Do wyboru masz:
- soczewki jednodniowe
- soczewki dwutygodniowe
- soczewki miesięczne
- soczewki kwartalne
W jakich sytuacjach ma to znaczenie? Na przykład, gdy pracujesz zmianowo lub w nienormowanym czasie. Jeśli rytm Twoich obowiązków zawodowych oznacza aktywność w nocy lub dłużej niż 12 godzin – Twoje oczy są bardziej obciążone.
Soczewki kontaktowe przez całą dobą? To możliwe!
Soczewki kontaktowe o dłuższym czasie użytkowania niż jeden dzień, mogą służyć w trybie dziennym lub całodobowym. W pierwszym przypadku zakładasz soczewki rano, a przed snem ściągasz i chowasz do specjalnego pojemnika. Soczewki całodobowe może mieć na oczach cały czas. Jest to bardzo wygodne i użytkownicy chwalą sobie taki system użytkowania.
W praktyce jednak dla higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego Twoich oczu, soczewki co jakiś czas należy zdjąć z oczu, aby je oczyścić i odświeżyć. Gromadzą się na nich osady białkowe oraz drobinki zanieczyszczeń, dlatego trzeba je przemywać specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek.
Najlepszych wskazówek w tej sprawie udzieli Ci oczywiście specjalista. Podczas badania wzroku i przed wyborem soczewek kontaktowych, warto dokonać oceny filmu łzowego. Prawidłowe nawilżenie gałek ocznych jest warunkiem komfortu i dobrej jakości obrazu. Wśród wszystkich wymienionych soczewek, znajdziesz takie, które charakteryzują się wyższym lub niższym stopniem uwodnienia.
Soczewki kontaktowe przy starczowzroczności
Starczowzroczność, nazywana przez fachowców prezbiopią, jest przypadłością ludzi po czterdziestym roku życia. Problemy z widzeniem w tym przypadku wynikają z osłabiającej się wraz z wiekiem zdolności akomodacji.
Z przymrużeniem (nomen omen) oka – pacjenci mówią czasem, że wzrok jest w porządku, tylko ręka za krótka. Bo objawem starczowzroczności jest właśnie potrzeba odsunięcia od oczu czytanego tekstu (telefonu, gazety itd.). Wszystkiego na temat presbiopii dowiesz się z tego poradnika: https://www.bezokularow.pl/poradnik/presbiopia-starczowzrocznosc-charakterystyka-dobor-soczewek.
Czy osoby dotknięte starczowzrocznością mogą nosić szkła kontaktowe? Oczywiście, że tak! Dla nich stworzone są progresywne soczewki kontaktowe: (https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne). A wśród nich także pełen wachlarz możliwości, do użytku jednodniowego, dwutygodniowego i miesięcznego.